WIELKANOCNE OZDOBY

Papierowe ozdoby wielkanocne dla dzieci to nie tylko pisanki. Symbolami zbliżających się świąt są również: baranki, zajączki i kurczaczki. Stanowią one wspaniałą ozdobę świątecznych stołów, zwłaszcza te, samodzielnie przygotowane przez dzieci. Wykonanie ich wcale nie musi być skomplikowane a dziecko z radością włączy się w świąteczne przygotowania, traktując je jako nową przygodę. Oto kilka propozycji, które mogą zainspirować rodziców, szukających pomysłów na wielkanocne zabawy dla dzieci. Najważniejsze jest wspólne przygotowywanie do świąt i dobra zabawa. Takie przygotowania z dziećmi to naprawdę dużo frajdy.

Kurczak z patyczków po lodach i kolorowego papieru.

Potrzebne będą:

• 3 patyczki po lodach ( mogą być też paski tektury lub kartonu pomalowane na żółto)
  • papier w kolorze żółtym i pomarańczowym
  • klej, nożyczki
  • kredki lub mazaki do narysowania oczu (mogą być też oczka gotowe do przyklejenia)

Aby zrobić skrzydełka kurczaka, dziecko musi przyłożyć dłonie złączone nadgarstkami do kartki papieru, odrysować je (najpierw jedną a później drugą), a następnie wyciąć.

Wesoła owieczka.

Potrzebne będą:

• kolorowy papier – brązowy, biały,
  • nożyczki
  • mazaki lub kredki (do narysowania buzi baranka)
  • sznurek lub kolorowa włóczka (do wykonania nóg)
  • płatki owsiane (lub  inne) – mogą to być też – otręby zbożowe, grubo zmielona kawa,  pocięte kawałki włóczki lub wata ( do przygotowania futerka owieczki)

Na papierze rysujemy brzuszek, głowę i uszy owieczki i wycinamy je nożyczkami. Składamy w całość i przyklejamy. Mazakami rysujemy buzię. Grzbiet i brzuszek owieczki smarujemy klejem i wysypujemy płatkami owsianymi lub opcjonalnie innym proponowanym materiałem. Doklejamy nóżki i wycięte z brązowego papieru kopytka.

Marchewka dla wielkanocnego zajączka.

Potrzebne będą:

• paski papieru w kolorze pomarańczowym i zielonym,
  • nożyczki,
  • zszywacz

Wielkanocne zajączki z rolek po papierze toaletowym.

Potrzebne będą:

• rolki po papierze toaletowym
  • kolorowy papier, bibuła lub farby do pokolorowania rolek,
  • nożyczki
  • mazaki lub kredki (do narysowania buzi zajączka)
  • małe pomponiki lub dziecko może narysować nosek mazakiem albo kredką,
  • kawałki kolorowej włóczki do wykonania wąsów,

Rolkę po papierze toaletowym malujemy farbą lub oklejamy kolorową bibułą, kolorowym papierem. Z papieru wycinamy uszy i łapki zająca , ozdabiamy i przyklejamy je do rolki. Rysujemy, bądź przyklejamy: oczy , nos oraz kawałki włóczki (wąsy).

A jak zrobić zająca ze skarpety?

Link do filmu instruktażowego:

Renata Bartoszewicz