MYJEMY ZĘBY W CZYŚCIOCHOWYM PRZEDSZKOLU

Stomatolodzy zalecają pomoc dorosłego w myciu zębów co najmniej przez pierwszych 6 lat życia dziecka. Jest to spowodowane naturalnym rozwojem motoryki małej. Uważa się, że dziecko wymaga wsparcia w myciu zębów, dopóki nie nauczy się samodzielnie wiązać butów lub ładnie pisać.

Na higienę jamy ustnej wpływa nie tylko pielęgnacja, ale też zdrowe żywienie – unikanie słodzonych potraw oraz produktów oblepiających zęby (np. chrupki), jedzenie większej ilości warzyw i urozmaiconych posiłków.

Ważnym elementem higieny jamy ustnej są regularne wizyty u stomatologa. Ważne jest zbudowanie pozytywnego nastawienia do wizyty u niego. Dzieci powinny uczęszczać na wizyty kontrolne co 3–4 miesiące, czyli częściej niż dorośli.

Uszkodzony ząb, także ten mleczny, można i trzeba wyleczyć. Istnieje ryzyko, że próchnica przeniesie się na inne zęby. Choroby zębów mlecznych mogą też wpływać negatywnie na zalążki rosnących pod nimi zębów stałych.

Jeśli nie zadbamy o zęby (mycie, wizyty u stomatologa), bakterie mogą zniszczyć ząb, a ich toksyny mogą dostać się do krwi i działać niekorzystnie na inne narządy (serce, stawy, zatoki).

Technika mycia zębów jest ważna i uzależniona od wyboru szczoteczki: mycie zębów polega na ich odpowiednim szczotkowaniu przez 2 minuty szczoteczką elektryczną lub 3–4 minuty szczoteczką manualną, 2 razy dziennie, codziennie.

Szczoteczkę do zębów należy wymieniać co 2–3 miesiące (co jest zaleceniem producentów i stomatologów). Warto to zrobić znacznie wcześniej, jeśli szczoteczka wykazuje cechy zużycia, tzn. jej włosie jest powyginane lub przerzedzone.

Dołączam materiały przygotowane dla rodziców przez ROSSMANN z Programu CZYŚCIOCHOWE PRZEDSZKOLE. 

Tym razem poznacie  Królika Higienka oraz jego przyjaciół Szczocię i Pastka.

Jest tam również instrukcja, jak zrobić Klepsydrę. Miłej zabawy.

Materiały-dla-rodziców-mycie-zębów

Alina Lipczyńska

Print Friendly, PDF & Email
Powiązane publikacje