Eksperymenty z jajem, czyli pomysły na   doświadczenia z dziećmi w domu:

Wielkanoc to wspaniały czas, również na eksperymenty. które  ucieszą na pewno nasze maluchy. Zachęcam do wspólnej zabawy.

Mam prośbę , nie uprzedzajmy wcześniej dzieci o efektach eksperymentów. Niech  doświadczają, obserwują zachodzące reakcje i samodzielnie formułują wnioski.

1. GUMOWE JAJO

Czego potrzeba?

– jajko, ocet, kubek, talerzyk

Jajo wrzucamy do kubka z octem i zakrywamy talerzem. Ten kwaśny zapach jest konieczny – to aromat nauki i mocnych wrażeń, które nadejdą! Zostawiamy całość na jedną dobę. W tym czasie ocet ścina białko, na skorupce widać bąbelki uciekającego powietrza. Po upływie jednego dnia, obieramy jajo ze skorupki i sprawdzamy co tam się wydarzyło. Po obraniu jajko wygląda jak ugotowane na twardo. Jest natomiast bardzo plastyczne. Jeśli dłużej posiedzi w occie, zaczyna się nawet odbijać.

2. Jak sprawdzić czy jajko jest gotowane, czy surowe

Rodzic trzyma dwa jednakowe jajka i prosi dziecko, aby zastanowiło się, po czym można poznać, że jedno z nich jest surowe, a drugie gotowane. Dziecko podają swoje propozycje. Następnie należy wprawić  w ruch obrotowy oba jajka. Obserwujemy  ich ruch i określamy, które z jajek  kręci się szybciej. Rozbijamy  jajko i sprawdzamy swoje wnioskowanie.
Gotowane jajko wiruje szybko, natomiast surowe kołysze się i obraca wolniej. Dzieje się tak, ponieważ jajko ugotowane (szczególnie to na twardo) ma stały środek, a surowe nie może obracać się łatwo i szybko – jego płynny środek przesuwa się wewnątrz skorupki na wszystkie strony.

3. TĘCZOWE JAJO – do koszyczka

Czego potrzeba?

  • jajko na twardo
  • barwniki spożywcze
  • wata/waciki
  • gumowe rękawiczki

Zakładamy rękawiczki.  Rozpuszczanymi barwnikami do jajek  nasączamy watę (tak jak na zdjęciu), następnie zawijamy w nią jajko. Zostawiamy na kilka minut i gotowe! Dużo lepszy efekt osiągamy na jajku z białą skorupką.

3.  Jak oddzielić żółtko od białka?

Stłuczone jajko bardzo nam się przyda! Do tego zadania potrzebujemy plastikowej butelki. Zatrzymujemy ją nad jajkiem, lekko naciskamy plastik, by wypuścić powietrze i jednocześnie wessać żółtko do środka, wtedy szybko podnosimy, by żółta część nie uciekła nam z powrotem, tylko przekładamy do drugiej miski!  To świetna zabawa a równocześnie dobre ćwiczenie paluszkowe.

4. Pływa czy tonie?

Potrzebne jest: Woda, sól i surowe jaja.

Eksperyment z jajkiem i wodą:

Wlewamy do słoika trochę czystej wody, mniej więcej do połowy naczynia. 2. Włożyła do wody jajko.

Jajko opadnie na dno słoika.

Eksperyment z jajkiem i solą:

 Do słoika z wodą wsypujemy 10 – 15 łyżeczek soli i dokładnie mieszamy. 3. Następnie włożyła jajko do wody z solą. Jajko będzie unosiło się w słonej wodzie, na jej powierzchni.

Eksperyment z wykorzystaniem lejka:

Za pomocą lejka wlewamy trochę czystej wody po ściankach, ale tak, by nie zmieszała się z tą słoną.

Jajko będzie pięknie lewitowało w wodzie, ale zanurzone, mniej więcej w połowie poziomu wody, to w zależności od ilości wsypanych łyżeczek soli – może być trochę wyżej lub niżej.

  • Co łączy jajko i zęby?

Zęby, podobnie jak skorupki jajek zawierają wapń. Aby sprawdzić jaki osad pozostaje na zębach po wypiciu zbyt dużej ilości coli, herbaty czy kawy, spróbujcie w podanych płynach zanurzyć, oczywiście nie mleczaki, a surowe jajka.

Po dwudziestoczterogodzinnym namaczaniu obejrzyjcie efekt eksperymentu.

 Na wszystkich skorupkach będą  i przebarwienia!

6.Malowanie lakierami

Na koniec trochę się zrelaksujmy i pomalujmy jajka. Wylewamy do miseczki z wodą lakier do paznokci i maczamy w nich pisanki.

Otrzymamy  przepiękne, błyszczące wzory, ale również okropny zapach lakierów, którymi przesiąkło całe jajko.  1. Zakończenie eksperymentów – wyjście do łazienki, mycie rąk.

Życzę wesołej zabawy!

Joanna Suchodoła

Print Friendly, PDF & Email
Powiązane publikacje