Jak o Wielkanocy rozmawiać z dzieckiem?- mini poradnik dla rodzica

Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijańskim. Warto, aby małe dziecko wiedziało,że to święto,które kultywuje zmarwychwstanie Jezusa Chrystusa i zwycięstwa życia nad śmiercią. Nie trzeba czekać aż małe dziecko podrośnie, aby wyjaśnić mu sens Wielkanocy. Właśnie już maluszkowi można powiedzieć, że Wielkanoc jest świętem radości. Dzieciom starszym możemy opowiedzieć historię zmartwychwstania  Chrystusa.

Pamiętajmy!

Nie skupiajmy się tylko na religijnym aspekcie świąt, aby maluszek a nawet starsze dziecko nie było przytłoczone nadmiarem wiedzy.

Drogi Rodzicu, więcej czasu poświęć na omówienie symboli wielkanocnych.

 Oto one:

1.Jajko- to symbol życia.

Przy wielkanocnym stole-podczas śniadania dzielimy się ugotowanym jajkiem, jemy z niego potrawy, wcześniej-malujemy je i ozdabiamy. Takie kolorowe jajka  nazywamy:  pisanki,malowanki,kraszanki.Pisanki umieszczamy w wielkanocnym koszyku.

Wielkanocny koszyczek to zbiór wielkanocnych symboli!

2.Chleb-symbolizuje ciało Chrystusa,,zapewniamy sobie dobrobyt i pomyślność;

3.Baranek-symbol przezwyciężania zła, przypomina o odkupieniu naszych grzechów przez Chrystusa i otym, że  jesteśmy zaproszeni na ucztę pańską

4. Zajączek-symbol odradzającej się przyrody, wiosny i płodności

5.Wędlina-symbol zdrowia, dostatku materialnego

6.Sól-chroni przed zepsuciem-ostrasza zło, symbolizuje oczyszczenie, prawdę

7.Ser-to symbol przyjażni między człowiekiem i przyrodą(zwierzętami)

8.Chrzan-przypomina mękę pańską, symbolizuje siłę i krzepę, przynosi zdrowie

9.Ciasto(babka)-symbol umiejętności i doskonałości.

Wyznawcy prawosławni w tym roku obchodzą Święta Wielkiej Nocy (PASCHY) -tydzień po katolickiej Wielkanocy.

W prawosławnej święconce opróch wcześniej wymienionych produktów znajdzie się pascha(ciasto) robiona z twarogu, cukru i bakalii a  na wierzchu po upieczeniu widoczny jest napis,,X” i ,,W” czyli Christos Woskresie(Chrystus Zmartwychwstał).

PONIEDZIAŁEK  WIELKANOCNY– to radosny dzień w którym kultywuje się tradycję śmigusa-dyngusa.Ta tradycja dotyczy ,,bezkarnego’’ oblewania się wodą!

Możemy dzieciom podać trochę informacji o dawnym świętowaniu lanego poniedziałku na wsi i porównać go ze współczesnym.

     Jeżeli mówimy już o tradycjach wielkanocnych, to należy dziecku podać trochę wiedzy o świątecznym zajączku. Bez wątpienia-zając jest symbolem Wielkanocy,który najbardziej przypadł do gustu dzieciom.Zajączek zwiastuje wiosnę a Wielkanoc, to święto ściśle związane z tą porą roku.W Polsce przyjął się zwyczaj niemiecki,który dotyczy obdarowania prezentami dzieci. Zwyczaj ten polega na tym,że po śniadaniu wielkanocnym domownicy udają się  na poszukiwanie prezentów-od zajączka.

Dlatego też wszystkim czytającym ten tekst i ich rodzinom  życzę odwiedzin  zajączka!    MIŁYCH, RODZINNYCH ŚWIĄT!

Ewa Anchimiuk

Print Friendly, PDF & Email
Powiązane publikacje