RODZINNE ZABAWY WIELKANOCNE

Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas dla całej rodziny. W tym roku spędzimy je nieco inaczej, w gronie najbliższych. Postarajmy się, aby ten czas spędzić miło i przyjemnie. Warto pobawić się z dziećmi w tradycyjne zabawy, które wprowadzą do naszych domów trochę śmiechu i radości.

Przykłady zabaw wielkanocnych:

Poszukiwanie jajek

Od dawien dawna krąży legenda, że to Zajączek Wielkanocny chowa prezenty (jajeczka), które później dzieci mają odnaleźć. Do tej zabawy warto się przygotować zawczasu – należy pochować w różnych miejscach domu czekoladowe jajeczka (można je zastąpić prawdziwymi pisankami czy słodyczami). Ilość rzeczy, które schowacie, uzależnijcie od ilości dzieci biorących udział w zabawie. Dla każdego uczestnika zabawy przygotujcie również koszyczek (może być pudełko) do zbierania jaj, pisanek czy słodyczy. Podczas zabawy dzieci przeszukują wskazane przez Rodzica pomieszczenie domu, by znaleźć ukryte skarby. Jeśli ktoś ma ogród, zabawę możemy przeprowadzić w ogrodzie. Wygrywa ten, kto uzbiera najwięcej jaj. Nagrodą w konkursie niech będzie cała zawartość koszyczka każdego z dzieci.

Twarde jajo

To znana i lubiana nie tylko przez dzieci, ale i dorosłych zabawa. Polega na tym, by zbić gotowane na twardo jajko przeciwnika tak, żeby własne pozostało całe. W zabawie wygrywa ten, czyje jajo pozostanie najdłużej nienaruszone.

Przenoszenie jaj

Do tej zabawy potrzebne będą gotowane na twardo jaja i łyżki od zupy lub drewniane.  Z jednej strony pokoju ustawcie pełny koszyk, a z drugiej – pusty. Każdy uczestnik zabawy (mogą brać w niej udział również Rodzice) dostaje po jednej łyżce, ustawia się w rządku i po kolei przenoszą jajka z pełnego koszyka do pustego koszyka na drugim końcu pokoju. Ważne jest, aby nie pobić jajek.

Jajeczny slalom

W tej zabawie nie wygrywa nikt, ale wszyscy przednio się bawią. Przygotujcie tylko kilka surowych (lub gotowanych) jajek. Porozkładajcie jajka na podłodze tak, żeby utworzyły „tor przeszkód”. Wylosujcie jedną osobę, która będzie wykonywała zadanie – przejść przez pokój z zawiązanymi oczami starając się nie rozgnieść żadnego jajka. Kiedy zawiążecie wybranemu dziecku oczy, po cichu pozbierajcie jajka z podłogi. Tylko cicho – sza! Uprzedźcie wszystkich, by nie zdradziły tajemnicy. Zadaniem dzieciaków jest kierować kolegą czy koleżanką dając polecenia: „w prawo, w lewo, naprzód”. Dużo śmiechu jest gwarantowane!

Turlanie jaj

Na podłodze lub na ziemi kredą narysuj koło, wewnątrz którego ułóż różne drobne upominki: mogą to być słodycze, breloczki lub malutkie maskotki. Każde z dzieci otrzymuje gotowane na twardo jajko (pisankę). Dzieci po kolei podchodzą do koła i każdy z nich turla swoje jajko. Przedmiot, którego dotknie jajko, wędruje do dziecka, które je turlało. Dzięki temu w tej zabawie nie ma pokrzywdzonych, bo każdy pozostaje z upominkiem.

Jajeczne kręgle

Do tej zabawy trzeba zawczasu przygotować rekwizyt – szmacianą, małą piłeczkę (może być również z gąbki). Bawić można się zarówno na podwórku, jak i w domu. Na ziemi lub na podłodze narysujcie linię. Ustawcie na niej jajka w odstępach około 15 cm. Zadaniem uczestników zabawy jest trafić w jajo turlając lub rzucając piłeczkę z ustalonej odległości (dla dorosłych może to być więcej metrów, a dla dzieci – mniej). Wgrywa ten, kto w kilku rundach zbije najwięcej jaj.

Wielkanocna zgaduj – zgadula

Do zabawy możecie wykorzystać pojemniczki po jajkach – niespodziankach, w które można włożyć wydrukowane lub napisane zagadki o tematyce wielkanocnej. Dziecko losuje zagadkę i próbuje ją odgadnąć. Można za każdą odgadniętą zagadkę dostać 1 punkt w postaci jajeczka czekoladowego (inwencja twórcza należy do Rodziców). Młodsze rodzeństwo może losować zagadki, a starsze odgadywać.

Uwaga: Pamiętajmy o dostosowaniu zagadek do wieku dzieci

Przykładowe zagadki:

Ma długie uszy, bardzo zwinnie skacze

Zmyka więc przez pola, kiedy psa zobaczy (ZAJĄC)

Co to jest: kolorowe, malowane,
i kraszone i pisane,
na Wielkanoc darowane (PISANKI)

Ten prawdziwy na śniadanie wychodzi na łąkę.
Ten cukrowy raz do roku ozdabia święconkę (BARAN)

Choć zniosła ją bura kurka, wygląda tak, jak laurka.
Tkwi w wielkanocnym koszyku,
święconce dodając szyku (PISANKA)

Ma skręcone rogi, złotem malowane,
stoi z chorągiewką, wśród barwnych pisanek (BARANEK)

Stoliczku nakryj się! Woła mała Hanka.
I wśród ślicznych pisanek ustawia …  (BARANKA)

Białe, żółte, malowane, i kraszone, i pisane,
– na Wielkanoc darowane (PISANKI)

Zgodnie z wielkanocnym zwyczajem
słodkie upominki każdemu rozdaje (ZAJĄCZEK WIELKANOCNY)

W ten świąteczny dzień każdy z nas się śmieje.
A woda nie z nieba, lecz z wiader się leje (LANY PONIEDZIAŁEK)

Choć już Święta blisko wiatr na dworze dmucha.
Na talerzu, w domu kiełkuje (RZEŻUCHA)

Zagląda ciekawie przez okienko – słonko.
Bo też chce zobaczyć koszyk ze (ŚWIĘCONKĄ)

W wielkanocnym koszyczku leżeć będą sobie.
Zanim je tam włożę, ślicznie je ozdobię (PISANKI)

Święta! Święta nadeszły! Wstawajmy! Już rano!
Podzielimy się jajeczkiem, bo dziś przecież…(WIELKANOC)

Tyle w koszyczku leży pisanek!
A pośród nich słodki…(BARANEK)

Na wielkanocnym stole to ona króluje.
Polana słodkim lukrem i gościom smakuje (BABA WIELKANOCNA)

Mleczka nie chcą pić, nigdy nie biegają.
Choć mają futerka, ogonków – nie mają.
Oj dziwne to kotki!
Wolą stać w wazonie, niż wziąć się za psotki (BAZIE)

Leży w koszyku pięknie wystrojona

Malowana, pisana, drapana lub kraszona (PISANKA)

Ukrywa w Wielkanoc słodkości różne,

więc każde dziecko na niego czeka.

Zobaczyć go jednak wysiłki to próżne,

Bo on susami – kic, kic ucieka (ZAJĄCZEK WIELKANOCNY)

Mały, żółty ptaszek z jajka się wykluwa

Zamiast piór ma puszek, więc jeszcze nie fruwa (KURCZAK)