Kreatywne zabawy w domu z Rodzicami

Bardzo łatwo być Rodzicem – wystarczy pójść do sklepu, na plac zabaw, wyjść na spacer, na basen, na rower, do lasu, do parku, pojechać rowerem na wycieczkę. Sprawa nieco się teraz skomplikowała, gdyż bawimy się z dziećmi w domu. Ale to wcale nie znaczy, że musimy się nudzić i nie potrafimy zorganizować wolnego czasu w domu dla naszych milusińskich. Drodzy Rodzice poznajcie więc proste, kreatywne, aktywizujące zabawy, które można przeprowadzić w domowym zaciszu. Jesteśmy pewne, że akurat te propozycje Wam się spodobają!;).

1. „Wielkanoc”

Nazwa pochodzi stąd, że właśnie w ten sposób bawimy się w Wielkanoc – szukając słodyczy od zajączka. Zaczynacie od pocięcia kartki A4 w małe kwadraciki. Potem trzeba schować jakiś przedmiot (słodycz, zabawkę), np. w szufladzie ze sztućcami w kuchni, z talerzami, w zabawkach. I krok po kroku na każdej z kartek narysować instrukcję, która do niego prowadzi. Wygląda to tak, że pierwszą kartkę daje się osobie szukającej do ręki, a na niej narysowany może być but taty. W bucie taty jest kartka z pralką. A w pralce jest kartka z chlebakiem. W chlebaku kartka z rysunkiem jakiejś książki dziecka. A w książce dziecka szuflada na sztućce itd.

.

2. Ciepło-zimno

Tej zabawy nie musimy chyba nikomu przedstawiać! Dziecko bierze 10 klocków, kredek, chowamy je w przeróżnych miejscach, a później naprowadzamy na nie dziecko hasłami: „Ciepło – zimno – gorąco – mróz!”. A potem następuje zamiana ról.

3. Restauracja

Dziecko musi przygotować „kuchnię” (czyli zabawkowe produkty spożywcze lub też naturalne), ustroić stolik, rozpisać menu i ustawić kasę np. z klocków. Inna wersja tej popularnej zabawy dla dziecka w domu to po prostu ,,Zabawa w sklep”.

4. Domowa wytwórnia makaronu

Dziecko bawi się w to często u Babci. Potrzebujecie: 1 jajko, pół kilograma mąki i wodę mineralną gazowaną, którą dolewacie „na oko” w trakcie ugniatania ciasta makaronowego. Wiedzieliście, że dla dziecka urabianie ciasta na makaron to taka sama frajda jak lepienie ciastoliną czy plasteliną? Rodzice nie wierzycie? Sprawdżcie to!

5. Baza

Klasyk klasyków. Kto nie budował bazy w dzieciństwie z krzeseł, koców, kołder i poduszek… Temu współczujemy! Koniecznie musicie to nadrobić ze swoimi pociechami. Zapraszamy do zabawy!!!.

6. Skojarzenia

Odpowiedzi na pytania  – Do czego może służyć np. tłuczek do mięsa, talerze, sztućce, krzesło, rolki od papieru toaletowego? itp. Im bardziej wyszukane będą skojarzenia, tym lepiej – kreatywnie!

7. Konkurs plastyczny

Fajnie, jeśli w domu jest rodzeństwo, ale mogą się też bawić dorośli – Rodzice. Komu wyjdzie najładniejszy rysunek? Dzieci bardzo się starają i poświęcają mnóstwo czasu na stworzenie czegoś, co będzie najładniejsze. Jedna osoba nie bierze udziału i jest sędzią. Tylko uwagaw tym konkursie wszyscy wygrywają!

8. Stworzenie własnej książki

Zszyjcie albo zepnijcie ze sobą kartki A4 ( np. xero) tak, żeby stworzyć książkę. Podpiszcie imieniem i nazwiskiem swojego dziecka. Teraz kolej na nie: musi wymyślić i narysować historię w obrazkach: o wiośnie, ulubionym zwierzątku, koledze, ulubionej zabawce. A potem opowiedzieć ta historyjkę obrazkową. Zatytułujcie narysowaną książkę przez dziecko –  dziecko samodzielnie wymyśla tytuł.

9. Miasto

Dziecko może godzinami budować na dywanie: z klocków, kartonów po jogurtach, serkach. Stawiać domki, pomiędzy nimi puszczać tory kolejowe wykonane ze słomek, sznurków i  ustawiać samochody brata lub małe lalki siostry czy też figurki np. z jajek niespodzianek.

10. Tor przeszkód

Jest to ulubiona zabawa dzieci. Rozkładamy krzesła, piłki, koce, zabawki, ustalamy zasady (gdzie biegniemy, gdzie się czołgamy, gdzie kucamy, gdzie podskakujemy czego trzeba dotknąć, co ominąć slalomem). Ustawiamy stoper czy też liczymy i sprawdzamy, kto pokona tor w najkrótszym czasie!

11. Rodzinna orkiestra

Dziecko lubi stukać, pukać, uderzać. Można wykorzystać domowe sprzęty kuchenne, grać na wszystkim: garnkach, miskach, dmuchać w rolki po papierze toaletowym. Zróbcie hałas w domu – ten jeden raz!

12. Wyprawa na Księżyc

Rozkładamy koc, który jest Księżycem. Dziecka zadanie polega na spakowaniu się na wyprawę. Do plecaczka (z przedszkolnych wycieczek) może zabrać ze sobą, co tylko chce –  wodę, przekąski, ulubione zabawki. A potem Rodzic wysyła je na Księżyc. Tam na pewno Wasza pociecha, potrafi spędzić długi czas, bo jak wiadomo: na Księżycu jest fajniej niż w pokoju!

Na zakończenie RELAKS: oglądanie starych zdjęć rodzinnych

POZDRAWIAMY I ŻYCZYMY MIŁEJ ZABAWOLANDII

Pani Beata i Pani Dorota