Kochani Rodzice i Dzieci!!!

WIOSENNE EKSPERYMENTOWANIE W DOMU

Powszechnie wiadomo, iż  dzieci przedszkolne charakteryzuje naturalna ciekawość tego co je otacza. Najlepszym sposobem zaspokojenia  naturalnej ciekawości dziecka są zabawy badawcze i eksperymenty o charakterze badawczym. Zabawy te stanowią podstawę wielokierunkowego rozwoju dziecka. Rozwijając umiejętność krytycznego myślenia, myślenia przyczynowo-skutkowego, porównywania i uogólniania przyczyniają się do rozszerzenia horyzontów myślowych przedszkolaka.  Związane są z dziedzinami, takimi jak fizyka lub chemia, to dają dziecku okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody i techniki, a wiedza i umiejętności zdobywane we wczesnym dzieciństwie staną się inspiracją i pomostem do wiedzy zdobywanej na kolejnych szczeblach edukacji.

Wiosenne przedpołudnia czasem się dłużą w dzisiejszej dobie czasu, w związku z zaistniałą sytuacją. Oto kilka pomysłów na domowe eksperymenty, które wykonacie w kilka chwil wspólnie, rodzinnie. Dobra wiadomość jest taka, że są stosunkowo niebrudzące, więc nie będziecie mieć dużo sprzątania! Za to świetna zabawa gwarantowana!

1. Tęcza z cukierków

Do tego eksperymentu wystarczą: biały talerz, opakowanie kolorowych cukierków i odrobina wody. Wykładamy cukierki na talerzu tak, by tworzyły koło. Polewamy wodą, czekamy chwilę i… gotowe!

2. Mieszanie kolorów

Eksperyment pokazuje, w jaki sposób, mieszając podstawowe kolory, możemy stworzyć inne. Potrzebne będą: naczynia (np. słoiki), woda, oliwa i barwniki do żywności ( do jajek, ciasta czy też zwykła farba plakatowa). Wlewamy wodę tak, by zajmowała ½ naczynia (słoika). Następnie zabarwiamy ją (do każdego słoika wlewamy inny barwnik). Pozostałą przestrzeń uzupełniamy oliwą i dodajemy drugi kolor (barwnik). Słoiczki zakręcamy. Przy potrząsaniu kolory się mieszają, potem wracają na swoje miejsce.

3. Wiosenne bańki

Wystarczy zestaw do puszczania baniek i przestrzeń w domowym zaciszu. Puszczamy bańki i… obserwujemy!. Tą zabawę dzieci uwielbiają.

4. Barwienie soli

Potrzebne będą: talerz i sól, barwniki spożywcze i pipeta, łyżeczka, słomka. Dziecko  za pomocą pipety, łyżeczki, słomki może nanosić różne kolorowe wzory i obserwować zmieniające się barwy na talerzu.

5. Barwna mozaika

Przygotowujemy: talerz, mleko, barwniki do żywności lub farby, odrobina płynu do naczyń i patyczek kosmetyczny. Nalewamy mleko na talerz. Robimy w nim plamki z dowolnych kolorów. Patyczek zwilżamy w płynie do naczyń, wkładamy do mleka i gotowe!

6. Dmuchanie balonu

Do tego eksperymentu potrzebne będą: balony, butelki, ocet i soda oczyszczona. Wsypujemy odrobinę sody do balonika (za pomocą lejka lub uciętej butelki). Do pustych butelek wlewamy ocet i odrobinę barwnika. Nakładamy balon na butelkę i obserwujemy, jak się napełnia.

7. Migoczące gniotki

Potrzebne będą: butelka, woda, bezbarwny klej w płynie, balon i brokat lub inne świecidełka. Butelkę wypełniamy wodą do połowy. Dodajemy trochę kleju i mieszamy. Następnie wsypujemy brokat. Na butelkę ostrożnie zakładamy balon i przelewamy ciecz. Wiążemy I gotowe!

8. Meduza w butelce

Potrzebne będą: butelka, niebieski barwnik do żywności, woda i folia spożywcza. Folię tniemy na kawałki i formujemy z niej coś na kształt ,,meduzy”. Wlewamy do butelki wodę i odrobinę barwnika. Następnie umieszczamy tam meduzę, zakręcamy i gotowe!

9.Kulkolandia

Przygotowujemy: mąkę ziemniaczaną, wodę, miskę. Do miski wsypujemy mąkę ziemniaczaną. Następnie wlewamy trochę wody ( mąki powinno być więcej niż wody i zagniatamy wszystko). Powstała masa powinna dać się ugnieść w kulkę. Z kulki możemy formować, lepić różne przedmioty.

10. Rozkwitający kwiat

Potrzebne będą: miska, woda, papierowy kwiat ( można go zrobić z bibuły,serwetki dekoracyjnej). Do miski wlewamy wodę. Z papieru wycinamy odpowiedni kształt kwiatka. Zaginamy płatki do środka, a następnie delikatnie układamy kwiat na wodzie (uważamy by go nie zalać). Obserwujemy – kwiatek rozwija płatki.

11. Magiczny woreczek

Do tego eksperymentu potrzebne będą: miska, woreczek na kanapki, woda i kilka dobrze naostrzonych kredek. Do woreczka nalewamy wodę i szczelnie zamykamy woreczek. Następnie przebijamy kredkami woreczek na wylot i obserwujemy co się będzie działo. Można to robić nad wanną.

Miłej zabawy

Pani Dorota i Pani Beata

Print Friendly, PDF & Email
Powiązane publikacje