W tych trudnych dla nas czasach musimy pamiętać o tym, aby dbać o kondycję i sprawność fizyczną. A   ćwiczyć przecież   można w każdych warunkach – trzeba tylko chcieć. Gimnastyka w formie gier i zabaw z rodzicami, może być wspaniałą  zabawą. Wystarczy wygodny, swobodny strój, trochę miejsca na podłodze – i gotowe. Proponujemy kilka  prostych ćwiczeń, które można wykonać z dzieckiem w domu –  można je oczywiście dowolnie modyfikować. Najważniejsze jest to,  aby dobrze się przy tym bawić.

  • „Pogłębiane skłony”

Rodzic i dziecko siedzą na dywanie naprzeciwko siebie.  Nogi są wyprostowane w szerokim rozkroku.  Podają sobie ręce i przeciągając się naprzemiennie wykonują skłony tułowia.

  • „Wagoniki”

Rodzic siedzi w rozkroku, obejmując rękoma siedzące przed nim dziecko. Poruszają się po pokoju w różnych kierunkach (przesuwając się na pośladkach).

  • „Jak najwyżej”

Rodzic i dziecko leżą na plecach  na podłodze. Sięgają rękoma i nogami ,,do sufitu”, wyciągając je i jak najwyżej – naśladują ruchem dłoni gest wkręcania i wykręcania  żarówek.

  • „Bączek”

Rodzic i dziecko siedzą na podłodze z nogami ugiętymi w kolanach i lekko uniesionymi. Odpychając się rękoma, każdy próbuje samodzielnie obracać się w miejscu wokół własnej osi.

  • „Ślimaki” 

Dziecko leży na podłodze luźno wyciągnięte w dowolnej pozycji. Na umówiony znak rodzica, zwijają  się w kłębek tak, jak ślimak chowa się do skorupki. Po odwołaniu, rozluźnia mięśnie i powraca do pozycji wyjściowej.

  • „Zawijamy naleśniki”

Do tej zabawy potrzebny będzie mały kocyk lub duży ręcznik. Rozkładamy go na podłodze – dziecko kładzie się na nim, a rodzic zawija dziecko tak, jak naleśnik. Po rozwinięciu – zmiana.

  • „Marmurki – figurki”

Włączamy ulubioną piosenkę dziecka – do tańca, zabawy. Dziecko i rodzic tańczą przy muzyce  improwizując. Kiedy rodzic wyłączy na chwilę muzykę – trzeba natychmiast zatrzymać się w dowolnej pozie i stać przez moment bez ruchu (coś w rodzaju stop – klatki). 

  • „Rzeźbiarz”

Dziecko z rodzicem stoją naprzeciwko siebie  – jedna osoba z pary jest rzeźbiarzem, a druga materiałem, z którego powstaje rzeźba (materiał poddaje się ruchom rzeźbiarza). Zadaniem rzeźbiarza jest ułożenie rzeźby w wybrany sposób, a następnie nadanie jej tytułu.

  • „Lustra”

Rodzic z dzieckiem stoją naprzeciwko siebie – jedno z nich jest lustrem, które musi naśladować ruchy osoby stojącej przed nim. Potem następuje zamiana ról.

  • „Ministerstwo głupich kroków”

Dziecko musi wymyślić dziwny sposób w jaki będzie się poruszać. Następnie rodzic  naśladuje wymyślony krok. Potem następuje zamiana ról.

  • „Poszukiwacze skarbów” 

Zabawa polega na rozwiązywaniu zadań i zagadek, tak by dotrzeć do nagrody. Rysujemy mapę z drogą do skarbu dodając do niej kilka zadań specjalnych, typu: zrób 5 przysiadów, zakręć się 3 razy, podskocz 4 razy itp. W całym domu można także pochować kilka kartek z podpowiedziami takimi jak „sprawdź pod łóżkiem”, „szukaj za kanapą”, „zajrzyj do kuchni” itp. Wówczas mamy pewność, że dziecko odnajdzie skarb, a więc będzie z siebie dumne, a przy okazji się porusza. To co będzie poszukiwaną nagrodą zależy już tylko od wyobraźni rodziców.

Pozdrawiam i życzę udanej zabawy

Print Friendly, PDF & Email
Powiązane publikacje