Propozycje zabaw dla dzieci:

ZACZAROWANE LORNETKI

Dzieci robią ,,lornetki”, dzięki czemu mogą oglądać świat w kolorach. Wybierając fragment rzeczywistości i skupiając się na nim, widzą różne szczegóły, których przedtem nie zauważyły. Przy okazji dowiadują się, co to jest lornetka.

Potrzebne będą:

• Rolki po papierze toaletowym najlepiej białe;
  • Plakatówka;
  • Pędzel do golenia lub inny duży pędzel;
  • Wycinak do robienia dziurek;
  • Sznurek;
  • Kolorowa przezroczysta folia;
  • Kolorowa samoprzylepna taśma pakowa.

Przeprowadzenie zabawy:

• Dziecko maluje rolki używając pędzelków.
  • Gdy rolki wyschną, rodzic robi w nich wycinakiem dziurki (lub nożyczkami).
  • Dziecko decyduje, w jakim kolorze chce oglądać świat.
  • Rodzic wycina dwa krążki z folii wybranego przez dziecko koloru. Nacina je wokół, zagina, wsuwa na rolki i mocuje przy pomocy taśmy.
  • Dziecko przeciąga przez dziurki sznurek, na których zawiesi lornetkę. Lornetki dla bezpieczeństwa nie wieszamy na szyi, ale mocujemy sznurek do ubrania.

FRUWAJĄCE PIŁECZKI

Dzieci przyklejają obrazki piłeczek do przezroczystej folii, dzięki czemu wyglądają one jak zawieszone w powietrzu. Zabawa rozwija fantazję, ćwiczy precyzję ruchów, uczy o kolorach. Można ją przeprowadzić w sposób, który wymaga współdziałania dwojga dzieci.

Potrzebne będą:

• Folia samoprzylepna w kilku kolorach;
  • Nożyczki;
  • Wzór do obrysowania koła o średnicy około 5 cm i marker;
  • Torebki z bardzo przezroczystego plastiku o wymiarze np. 25×30 cm lub przezroczysta folia na rolce;
  • Linijki lub drewniane patyczki dłuższe co najmniej o 5 cm aniżeli szerokość torebki;
  • Samoprzylepna taśma pakowa.

Przeprowadzenie zabawy:

• Wytnij różnokolorowe kółeczka z taśmy samoprzylepnej i umieść je w plastikowych miseczkach lub drewnianych koszyczkach.
  • Rozetnij brzegi plastikowych torebek, tak aby powstał z nich pasek ( można posługiwać się folią na rolce, ale na ogół są one za delikatne).
  • Umocuj z dwóch brzegów otrzymanego paska patyki, które następnie przykleisz równolegle do siebie i do podłogi we framudze drzwi (lub innej otwartej przestrzeni), w ten sposób aby folia była naciągnięta. Zabawa będzie znaczniej trudniejsza, jeżeli posłużymy się tylko górnym patykiem, a dolna część folii będzie luźno zwiała.
  • Dwoje dzieci staje po przeciwnych stronach paska. Każde z nich usuwa z kółeczek ochronny papier i przykleja je do foliowego paska.
  • W wersji prostszej dzieci przyklejają piłeczki tam, gdzie chcą. W wersji trudniejszej piłeczki przyklejane z dwóch stron powinny się pokrywać.
  • Po zakończeniu zabawy wieszamy paski w oknie.