Dzieci bardzo lubią zabawy w teatr . Zabawy te, nie tylko wspierają ich rozwój intelektualny czy  pomagają w kształtowaniu charakteru i osobowości ale również dają im możliwość wyrażania się w różnych formach ekspresji: w mowie, ruchu, geście, rysunku, śpiewie.  Zabawa w teatr rozwija spostrzegawczość i pamięć, uczy   także cierpliwości oraz panowania nad swoimi emocjami. Nie wymagają specjalnych przygotowań – świetnie sprawdzają się w warunkach domowych.

W zabawy teatralne można bawić się na kilka sposobów:

•     Teatrzyk kukiełkowy

Kukiełki możemy wykonać niemalże ze wszystkiego. Świetnie nadają się do tego stare  skarpetki nie do pary – wystarczy przyszyć do nich oczka z guzików albo namalować je flamastrami. Wykorzystać możemy również rękawiczki. Efektowne kukiełki wykonamy razem z dziećmi z plastikowych sztućców, dekorując je mazakami i naklejając różne ozdoby Najprostsze  będą postaci namalowane na kartce czy tekturze, wycięte i przyklejone do patyczka Do domowego teatru można również zaangażować lalki, pluszaki czy jakiekolwiek inne ulubione zabawki.

•     Żywy teatrzyk

Tutaj odgrywać  postaci teatralne mają  dzieci. Naszym zadaniem będzie przygotowanie razem z naszymi pociechami prostych rekwizytów, którymi  mogą być wszelkie przedmioty nadające określone cechy wybranym przez dzieci postaciom, np.: dla pirata szykujemy  przepaskę na oko, miecz dla rycerza może być wycięty z tektury lub świetnie zastąpi go patyk (dziecko może go wykonać również z klocków). Mała księżniczka wybierze swoją najpiękniejszą suknię a głowę przyozdobi  koroną  samodzielnie wykonaną z tektury, folii aluminiowej i ozdób.

•     Teatrzyk paluszkowy

Do zrobienia postaci teatralnych na paluszek świetnie sprawdza się filc, stare rękawiczki „palczatki”, które można poobcinać oraz papier, tektura czy kolorowa bibuła.

•     Teatrzyk cieni

Rekwizytami do tego rodzaju teatrzyku są przyklejone do patyczka wycięte szablony bohaterów wybranej bajki czy scenki  i latarka. Warunki, jakie muszą zostać spełnione, to ciemność w pokoju. Tłem  może być  kawałek ściany lub specjalnie przygotowana scena z kartonowego pudełka – w jednej ze ścian wycinamy dziurę i oklejamy ja białym papierem.

Aby przygotować najprostszą scenę – wystarczy ustawić dwa krzesła w niewielkiej odległości od siebie,  połączyć je sznurkiem, na którym zawiesić trzeba kawałek materiału.

Pozdrawiamy i życzymy miłej zabawy!!!

Print Friendly, PDF & Email
Powiązane publikacje