Z dzieckiem w domu – zabawy bez telewizora

Zabawy dziecka w domu to zbiór najlepszych pomysłów, które urozmaicą Wam czas w wiosenne dni, czy też przymusowego siedzenia w domu bez kontaktu z rówieśnikami. Popołudnia i weekendy spędzone w domu 5 – letniemu dziecku wypełnia zabawa, która ma szereg funkcji istotnych dla prawidłowego rozwoju psychofizycznego. Powinni w niej uczestniczyć Rodzice, ponieważ dzięki temu budują silną więż ze swoją pociechą i łatwiej im przychodzi zrozumienie emocji i potrzeb swojego dziecka. Bądźcie na wyłączność dla swojego dziecka. Pamiętajmy jednak, że uwaga poświęcona dziecku i czas wspólnej zabawy są dla niego najcenniejszym prezentem, a również Wam Rodzicom pomoże „naładować akumulatory“ i na chwilę zapomnieć o codziennych trudach, problemach. Do dobrej zabawy nie będą potrzebne drogie czy wymyślne gadżety, najlepsze są te najprostsze zabawy, które sami znamy z naszego dzieciństwa.

  • Raz, dwa, trzy, Baba-Jaga patrzy  – w tej zabawie im więcej uczestników, tym lepiej. Jedna osoba, nazywana Babą-Jagą, stoi w pewnej odległości od pozostałych odwrócona tyłem lub z zakrytymi oczami i wypowiada słowa: raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy, w czasie których gracze biegną w jej kierunku. Gdy skończy mówić, odsłania oczy lub odwraca się do uczestników, a ci nieruchomieją – nie mogą się poruszać, mówić i śmiać się. Baba Jaga stara się ich rozśmieszać. Jeżeli ktoś się poruszy lub zaśmieje, musi wrócić na linię startu. Po chwili Baba Jaga znów zakrywa oczy i cykl się powtarza. Celem w zabawie jest dotarcie do Baby Jagi, gdy ona nie patrzy i dotknięcie jej. Zwycięzca zajmuje jej miejsce.
  • Zabawa w chowanego – tej zabawy nikomu nie trzeba rekomendować. Dzieci ją uwielbiają. Jeśli macie w domu więcej miejsca i dużo zakamarków, zabawa w chowanego będzie super pomysłem.
  • DIY – zajęcia „zrób to sam” to propozycje dla bardziej aktywnych dzieci (wyciszają) i małych artystów. Możecie lepić z masy solnej, plasteliny, malować farbami, kredkami, rękami, robić wycinanki z papieru kolorowego i wiele innych. Generalnie do takich zabaw możecie wykorzystać mnóstwo rzeczy, które są w domu. Np. makaron będzie idealny na biżuterię, a papierowe talerzyki czy opakowania po jajkach mogą zamienić się w stworki, kartonowe pudełka w domki, autka, robota i co jeszcze tylko wyobraźnia wam podpowie. Możecie w dowolnej technice stworzyć Wiosenną Panią Jesień albo ulubioną Postać z Bajki czy też ulubione Zwierzątko!
  • Tanecznym krokiem – z podkładem muzycznym lub bez możecie wspólnie poruszać się do ulubionych piosenek i melodii. W wersji dla odważniejszych Rodziców (mniej wrażliwych słuchowo) możecie włączyć sekcję instrumentalną z wykorzystaniem sprzętów kuchennych (garnki, sztućce mają świetną akustykę). Dzieci będą zachwycone!. Zorganizujcie konkurs taneczny albo konkurs piosenki. Nagrodą może być korona, medal, dyplom (oczywiście zrobiony własnoręcznie) albo pyszne małe co nieco. Można poruszać się w rytm ulubionej muzyki swobodnie albo według wcześniej wyuczonych kroków. Kiedy melodia zostanie zatrzymana, pozostać w bezruchu. W zabawie wykorzystuje się też dodatkowe akcesoria np. balony, piłki, chustki, piórka, dzwoneczki, kartki….
  • Domowy klub fitness – jest to czas na trochę wspólnych ćwiczeń fizycznych z Rodzicami – połączycie przyjemne z pożytecznym. Dzieci będą zachwycone – uwielbiają ćwiczyć! Pokażcie dziecku kilka prostych figur z aerobiku, zachęćcie też, aby dziecko zaproponowało swoje ćwiczenia, które wykonacie. Na pewno będzie wesoło i bardzo przyjemnie.
  • Kalambury – w tej zabawie za pomocą gestów musimy pokazać np. tytuł bajki, postać z bajki, czynność, zwierzątko, minę.
  • Wspólne gotowanie – zaproponujcie dzieciom wspólne pieczenie babeczek, zróbcie owocowe szaszłyki, sałatkę owocową i nie przejmujcie się, jeśli mały mistrz kuchni nieco nabrudzi. Czas wiosenny to również sadzenie ,,domowych ogródków”. Z przygotowanych wspólnie specjałów możecie urządzić przyjęcie domowe oraz porozmawiać na temat zdrowego odżywiania, zdrowych produktów.
  • Wspólne czytanie – o korzyściach z czytania nie trzeba nikogo przekonywać. Przytoczymy zaledwie najważniejsze z nich. Czytanie zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, a przy tym przynosi ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Dzięki czytaniu dziecko poszerza swoje słownictwo, używa bogatszego i piękniejszego języka. Wybierzcie wspólnie książkę, usiądźcie wygodnie i przenieście się w świat bajek i niezwykłych przygód. Czytajcie dzieciom codziennie!!!
  • Budowanie z klocków – należy do ulubionych zabaw całej Rodziny. Proste konstrukcje, wysokie wieże, fosy, w tej zabawie ogranicza nas tylko wyobraźnia. Ponadczasowe klocki dzięki ogromnej różnorodności są nieustającym źródłem inspiracji do zabawy zapewniając wszechstronny rozwój dziecka. Zabawa klockami ćwiczy emocje, stymuluje wyobraźnię, rozwija logiczne i przestrzenne myślenie dziecka, jest dobrym treningiem na koncentrację uwagi.
  • Zabawa w teatr – zamieńcie się rolami: maluchy niech będą Rodzicami, a wy ich dziećmi. Uwaga: w tej zabawie możecie zobaczyć, jak odbierają Was dzieci. Tym bardziej warto podjąć wyzwanie. Możecie również wcielić się w postaci ulubionych bajek, stworzyć własną bajeczkę. Warto pamiętać, aby dać dziecku przewodzić w zabawie. Słuchać jego pomysłów i zachęcać do inicjowania nowych scenariuszy i pomysłów.

Miłej zabawy – pozdrawiamy: Pani Dorota  i Pani Beata

Print Friendly, PDF & Email
Powiązane publikacje