Książka to nieodzowny element pracy z dzieckiem w przedszkolu a codzienne czytanie książki stanowi rytuał każdego dnia. W ostatnim okresie w grupie maluchów były realizowane bloki tematyczne poświęcone książce. Były to:,,Bajki i baśnie” oraz ,,Poznajemy utwory Juliana Tuwima”. Dzieci spotkały się z bibliotekarkami-panią Agnieszką i pania Asią, które przyniosły mnóstwo książek zawierających utwory J.Tuwima i oczywiście kilka z nich przeczytały nam. Potem wspólnie stworzyliśmy ,,Kodeks czytelnika”. Podczas innych zajęć dzieci poznawały treść utworów tego poety poprzez zastosowanie odtwarzacza CD oraz tabletu,a w sali przedszkolnej zorganizowaliśmy kącik czytelniczy z ekspozycją książek polskiego poety. Organizacja innego kącika -teatralnego pozwoliła dzieciom wkroczyć w świat fantazji. Dzieci korzystając ze zgromadzonych strojów i rekwizytów wcielały się w wymyślone postacie. Podczas tego działania wykazały się samodzielnością i kreatywnością.

Maluchy aktywnie uczestniczyły w inscenizacji,,Rzepka”wykorzystując różne sylwety na głowy a podczas nauki wiersza ,,Kotek” zorganizowaliśmy kącik tematyczny, w którym zgromadziliśmy różnorodne kotki-pacynki oraz książki dotyczace tego zwierzątka. Kącik ten był też dobrym pretekstem do obchodzenia 17 lutego ,,Światowego Dnia Kota”. Elementem ,który stanowił podsumowanie tematyki dotyczącej twórczości J.Tuwima było samodzielne stworzenie książki ,,Kotek”, która zawierała prace plastyczne tworzone przez dzieci.

Dziękuję rodzicom za zaangażowanie w organizacji kącika teatralnego.

 Przygotowała: Ewa Anchimiuk

 

Print Friendly, PDF & Email
Powiązane publikacje