24 stycznia odbyły się w grupie II zajęcia otwarte dla rodziców z zakresu edukacji matematyczno- badawczej. Dzieci uczyły się porównywać objętość i pojemność wody w różnych pojemnikach. Obserwowały ułożenie wody i wyciągały obserwacje z doświadczeń. Uczyły się precyzyjnego odlewania i dolewania wody do ustalonej miarki. Dokonywały samodzielnego pomiaru wody, kształtując przy tym pojęcie mierzenia objętości. Poznały różne przyrządy, które wykorzystuje się do precyzyjnego mierzenia: naczynie z miarką, waga kuchenna, kubek, łyżka. Stosowały określenia porównujące: mniej, więcej, tyle samo. Pomiary przeplatane były zabawami ruchowymi. Dzieci bawiły się w „strażaków” i przeciągały po linie butelkę (sikawkę) na drugą stronę sali; przetaczały butlę z wodą. Najciekawszym punktem zajęć okazały się zabawy z wykorzystaniem rury do przelewania (peszel). Czterolatki otrzymały trudne zadanie: miały przelać 2 litry wody z butelki do pojemnika za pomocą lejka i rury. Zrobiły to doskonale, świetnie się przy tym bawiąc. Co prawda było trochę mokro, woda wylała się na podłogę, jednak rodzice zadbali o to, aby przebrać dzieci po zabawie.

Przygotowała: Iwona Zaniewska- Ciep