Przedszkolaki z grupy VIII w dniu 14.10 2019r. obchodziły Święto Pieczonego Ziemniaka. Zaraz po śniadaniu zapakowały plecaki i korzystając z pięknej, październikowej pogody udały się do Nadleśnictwa w Hajnówce. Droga wiodła przez skąpaną w cudownych, jesiennych barwach Puszczę Białowieską. Dzieci  podziwiały prastare dęby , mieniące się ciepłymi kolorami klony, graby i smukłe brzozy. Pod nogami szeleściły złote liście.

Na miejscu czekało  na dzieci płonące wesoło ognisko. Oczywiście  pięciolatki doskonale wiedziały, jak należy zachować się w pobliżu płonącego ognia.

Wszyscy już trochę zgłodnieli i  każde z dzieci  samodzielnie upiekło sobie kiełbaskę. Ani jedna nie spadła do ogniska.  Tak przyrządzone kiełbaski  smakowały wybornie.

Kiedy ogień trochę przygasł do gorącego popiołu trafiły ziemniaki – to właśnie ich święto odchodziliśmy. Jednak pieczenie ziemniaków w ognisku wymagało cierpliwości i czasu. Czekając, aż ziemniaki będą gotowe do jedzenia, przedszkolaki wesoło bawiły się  ze swoimi  paniami na leśnej polanie. Nie zabrakło zabaw zręcznościowych z wykorzystaniem ziemniaków.

W końcu ziemniaki się upiekły i każde dziecko musiało obrać sobie ziemniaka ze skórki. Było to trochę trudne zadanie , ponieważ ziemniaki były gorące. Ale pięciolatki to zuchy i poradziły sobie znakomicie. Każdy z apetytem zjadł pieczonego ziemniaka, a niektórzy zdecydowali się nawet na dokładkę.

Niestety czas na ognisku upłynął bardzo szybko i przedszkolaki musiały pożegnać gościnnych leśników. Święto Pieczonego Ziemniaka obchodzone w tak urokliwym miejscu  było bardzo udane.

Dzieci poprosiły , aby jeszcze tej pięknej jesieni odwiedzić naszą Puszczę Białowieską. Może zechce odkryć przed przedszkolakami trochę swoich tajemnic…

Przygotowały: B. Sakowska, D. Jurczuk