Światowy Dzień Osób Jąkających się

22 października przypada  Światowy Dzień Osób Jąkających się. Ustanowiony w lipcu 1998 roku podczas V Światowego Kongresu Osób Jąkających się w Johannesburgu, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na skalę i skomplikowanie problemu, jakim jest jąkanie.Z przypadłością tą zmaga  się ponad 60 milionów osób na świecie. Wiele z nich spotyka się na co …

Przesiewowe badania logopedyczne

Czym są  przesiewowe badania logopedyczne? Na początku każdego roku szkolnego w Naszym przedszkolu są przeprowadzane logopedyczne badania przesiewowe. Służą one “wyłowieniu” z tłumu tych dzieci, które mają różnego rodzaju trudności z mową i artykulacją. Badania przesiewowe: pomagają dokonać oceny mowy u wszystkich dzieci uczęszczających do placówki, ocenić postępy dzieci, które …

Czytanie wrażeniowe

Kochani rodzice,             chciałabym dziś zapoznać Was z jedynym ze sposobów czytania dzieciom, mianowicie tzw: „czytaniem wrażeniowym”. Autorka koncepcji czytania wrażeniowego jest Małgorzata Swędrowska przyjaciółka dzieci książek, edukatorka. Od 15 lat upowszechnia literaturę tam, gdzie tylko można. Buduje mosty między światem literatury a czytelnikami. Często słyszę jak rodzice mówią: moje …

Kwiecień miesiącem autyzmu

Słów kilka o autyzmie….. Kwiecień jest miesiącem świadomości na temat autyzmu, wszyscy chociaż raz słyszeliśmy słowo autyzm. Znamy osoby autystyczne ich rodziny, ale czy tak naprawdę wiemy co to jest autyzm? Postaram się pokrótce przybliżyć ten temat. Autyzm nie jest chorobą, ale zaburzeniem rozwoju to znaczy, że cała ścieżka rozwoju …

Słów kilka o Zespole Downa

 Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest 21 marca, święto to ustanowiono 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. O 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Na wstępie warto wyjaśnić co kryje się pod nazwą Zespół Downa. Jest to szereg wad wrodzonych wywołanych nieprawidłową liczba chromosomów, czyli …

O mowie bezdźwięcznej słów kilka

Czym jest mowa bezdźwięczna? Jakie są jej przyczyny? W jaki sposób pracować z dzieckiem, u którego zdiagnozowano mowę bezdźwięczną? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule. Mowa bezdźwięczna to zaburzenia w realizacji dźwięczności, które polegają na nie wymawianiu głosek dźwięcznych (wyjątek stanowią samogłoski oraz spółgłoski sonorne: r, l, …

Jak wspomagać rozwój mowy dziecka?

Rynek wydawniczy zalewa nas wieloma pozycjami, książkami  czy pomocami dydaktycznymi pomagającymi rozwijać mowę dziecka. Często ciężko znaleźć  „coś” wartościowego. W swojej pracy bardzo często sięgam po serię „Pucia”, na która składają się książki, puzzle, gry, układanki. Pucio to sympatyczny maluch, bohater książeczek wspomagających rozwój mowy, które zasiliły ukazującą się nakładem …

Słów kilka o mutyzmie wybiórczym

            Październik jet miesiącem świadomości na temat Mutyzmu Wybiórczego. Postaram się przedstawić.  Zachęcam państwa do zapoznania się z treścią niżej skopiowanej witryny internetowej.           Mutyzm wybiórczy to zaburzenie lękowe. Dziecko lub osoba dorosła z mutyzmem wybiórczym najczęściej swobodnie rozmawia w domu, ale milczy lub nie rozmawia swobodnie w przedszkolu, …